Profesionální péče o Vaší zahradu

Nový příspěvek

Zajeďte si za krásami zámeckých zahrad

Barokní zámek Valeč je zavřený, přesto láká

 

 

Nedá se nic dělat. Zámek Valeč na Karlovarsku měl smůlu. První písemné zmínky o Valči jsou sice z roku 1358, ale novodobá historie barokního zámku už tak vznešená určitě není. Po druhé světové válce v něm byl i domov pro korejské děti, sídlo lesníků, dětský domov a v dubnu 1976 zámek kompletně vyhořel. Od té doby je uzavřen a nákladně státem opravován.

Přesto stále láká. A to nejen památkáře, historiky, nebo třeba přírodovědce, kteří v jeho sklepeních počítají vzácné netopýry, ale hlavně stále milovníky památek. Spolu s přilehlými objekty městské památkové zóny tvoří areál zámku ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu.

Návštěvníci budou moci po skončení oprav, a to nyní už zvláště zámeckých interiérů, obdivovat původní velkou zámeckou zahradu s letohrádkem, iluzivními branami, obeliskem, zbytky vodní kaskády i zahradnictví s palmovým skleníkem, který tvoří zajímavou dominantu pohledu na zámek. Celý areál je v podmínkách českých zemí opravdu jedinečný především množstvím a rozsahem dochované zahradní architektury.

Turisté uvidí část parku

V zámeckém parku ve Valči lze najít řadu dalších zajímavostí, a to nejen opravený skleník s vysokou kopulí a podélnou lodí, nebo budovy kovárny, ale především teatron. Původně se tímto názvem označuje hlediště antického divadla, přeneseně seskupení soch v určitém výjevu. Teatron byl častou součástí barokních francouzských a italských zahrad. Tahle zvláštnost je také ve Valči.

 

Teatron ve Valči byl postaven na konci 19. století při celkové přestavbě zámeckého parku z barokního stavu na přírodně krajinářský park. Stupně teatronu byly osazeny částmi z původní parkové výzdoby. Uprostřed spodního stupně je k vidění erb Štampachů, vytesaný z červeného pískovce, který původně zdobil, spolu s dalšími prvky ze stejného materiálu, fasádu průčelí zámku.

 

A když je tedy tento barokní skvost západních Čech opravován, chtěli by se turisté alespoň projít rozsáhlým parkem a zámek obdivovat zvenčí. Škoda, že také park je kvůli stavbě po většinu roku zatím pro veřejnost uzavřený. Památkáři nechtějí riskovat bezpečnost návštěvníků. Jedinečnou příležitost prohlédnout si alespoň část parku má ale nabídnout 19. až 20. května tradiční lidová májová akce ve Valči - Slavnost květů.

 

Děčínský zámek

 

Děčínský zámek ležící na skalním ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice patří mezi největší a nejstarší památky severních Čech. Během své tisícileté minulosti sloužil jako správní centrum českého státu, vojenská pevnost a především jako sídlo rodu Thun-Hohenstein.

Děčínský zámek je z větší části otevřen pro veřejnost. Občanské sdružení Iniciativa pro děčínský zámek (IDZ) celoročně provozuje informační centrum na zámku a nabízí individuální a skupinové prohlídky. V průběhu roku se na zámku konají svatební obřady, koncerty, výstavy, literární čtení, ochutnávky vín, festivaly, trhy a další kulturní akce. V areálu zámku působí také pobočka Oblastního muzea Děčín, Státní okresní archiv a Bonsai galerie.

parkZámecký park a zahrady

O zámeckém parku v Děčíně se vede intenzivní debata od počátku roku 2003. Podstatná část parku byla totiž postižena velkou vodou v roce 2002. Ta zasadila smrtelnou ránu koupališti z roku 1948 v srdci parku a otevřela otázku, jakým směrem by se měla ubírat obnova zdevastovaného zámeckého areálu....
[

 

Zámecký park a zahrady

O zámeckém parku v Děčíně se vede intenzivní debata od počátku roku 2003. Podstatná část parku - Mariánská louka byla totiž postižena velkou vodou v roce 2002. Ta zasadila smrtelnou ránu koupališti z roku 1948 v srdci parku a otevřela otázku, jakým směrem by se měla ubírat obnova zdevastovaného zámeckého areálu. Má jít Děčín cestou opakování starých chyb, nebo najde sílu řešit samotné centrum města velkoryse a s ohledem na kulturní a urbanistické souvislosti? Po komunálních volbách v roce 2006 vyvstala naděje, že město dokáže překročit stín nedávné minulosti a pustí se do rehabilitace podzámčí. Nejde přitom jen o otázku v médiích diskutované Mariánské louky, ale o celé podzámčí se severním parkem, labským nábřežím a jižními zahradami. Rekonstrukce samotného zámku probíhá po odchodu sovětské armády od počátku 90. let 20. století. Nyní se rozhoduje o podobě širšího zámeckého areálu.

Na těchto stránkách bychom Vás rádi informovali o aktuálním dění kolem parku, ale také o historických a přírodních souvislostech tohoto velmi hodnotného území v centru Děčína. Budeme velmi rádi, když nám zašlete svoje náměty a připomínky, ale třeba také zkušenosti s parky v jiných městech.

Obnova parku a zahrad od roku 2007

Od počátku roku 2007 zpracovává průhonický Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví pod vedením architekta Jana Hendrycha krajinářsko architektonickou studii rehabilitace areálu zámeckého parku a zahrad v Děčíně.

 

Státní zámek Libochovice

 
 


Představení zámku:

Státní zámek LIBOCHOVICE patří k nejvýznamnějším raně barokním památkám u nás. Rozsáhlou přestavbu provedl v letech 1682-1690 italský stavitel Antonio Porta pro knížete Gundakara Ditrichsteina. Současná instalace představuje průřez - vývojem interiérů od dob renesance a baroka, přes období rokoka, empíru až po styly poloviny minulého století. Významné místo zaujímá sbírka gobelínů, cenné jsou soubory skla a porcelánu, stejně jako rozměrná plátna.

Na zámku LIBOCHOVICE se roku 1787 narodil přední český vědec a učenec evropského významu Jan Evangelista PURKYNĚ, jemuž je věnována samostatná expozice.Pozornost zaslouží i rozsáhlý park, založený českým zahradníkem Janem Tulipánem, obsahuje mnoho dendrologických zajímavostí.

 

04.06.2007 16:51:10
zahradnictvi.bouzek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one